Тема 1. Класифікація побутових зачісок.

     Від слова "модель" (тобто зразок) походить термін "моделювання", що означає процес створення моделей. За стандартними зразками перукарі розробляють моделі зачісок, стрижок, фарбувань, завивок, які гармонійно поєднуються із зовнішністю людини та коригують форму голови, обличчя та її деталі, зростання волосся.

      На сьогоднішній день поняття "моделювання" тлумачиться ширше і означає не тільки процес створення моделей, а й розробку, на основі моделі різних її варіантів з використанням будь-яких характерних (можливо модних) деталей, а також процес відтворення (реконструкції) моделі по малюнку або фотографії (малюнок та фотографія завжди є зображенням частини зачіски).

   В даний час на основі базових моделей розроблено багато різних варіантів, наприклад: та сама стрижка, що виконується на клієнтах, може мати різну технологію виконання.      

         Зачісками прийнято вважати фігурне укладання, завивку або стрижку волосся, часто у поєднанні з ювелірними виробами або з прикрасами зі стрічок, мережив, квітів, пір'я. Штучне видалення волосся на голові, якщо це викликано прагненням висловити певну ідею, також прийнято вважати зачіскою. Зачіска створюється з природного та штучного волосся (накладки, буклі, шиньйони, коси, перуки). Вона сприймається в нерозривному зв'язку не тільки з костюмом, але і з косметикою, у чоловіків - у поєднанні з вусами та бородою.

    Слова укладання та зачіска дуже схожі. Однак, укладанням прийнято називати оформлення волосся в простихлініях:  прямих, напівпрямих, завитих  ел. феном, ел.щипцями, ел.праскою, бігуді, щітками, гребінцями та затискачами. Укладання підкреслює напрямок лінії модельної стрижки. При рідкому волоссі, моделюванні форми голови використовують начіс легкого ступеня. Найчастіше волосся не фіксується лаком, а якщо навіть і використовують його, то слабкого ступеня фіксації.  Зачіскою прийнято вважати такий вид роботи, де використовуються складніші елементи, що вимагають спеціальних, професійних умінь та навичок виконання, наприклад: джгути, коси, валики, фантазійні лінії тощо. Окремі пасма волосся обробляють засобами стайлінгу, за необхідності «прасують», тупують, начісують. Ці елементи фіксуються лаком слабкого та сильного ступеня фіксації. Таку обробку волосся здійснюють у вечірніх та видовищних зачісках з використанням декоративних прикрас.

    Залежно від призначення зачіски умовно поділяються на дві категорії: побутові та видовищні.

          Побутові зачіски у свою чергу поділяються на повсякденні та ошатні.

         Вимоги до повсякденної зачіски – природність, практичність, зручність, м'якість, простота елементів та форми, мінімальна кількість додаткових аксесуарів. Моделювання зачісок такого типу вимагає врахування характеру занять людини, щоб щоденне носіння не доставляло дискомфорту.




  


  






    Вимоги до ошатної зачіски – моделююча, пророблена витончена форма, чистота, глянець елементів, акуратність, точність, професіоналізм виконання, декор. Святкові (ошатні) зачіски вважаються серединою між повсякденним варіантом та конкурсною зачіскою. Залежно від заходу, що належить, укладання може бути лаконічним або об'ємним з присутністю декоративних елементів. Будь-яка прикраса, крім зачіски для нареченої, повинна займати 25% - 30% від усієї площі зачіски... Усі ці зачіски повинні відповідати напрямку моди.

         Мода – нетривале панування у певному суспільному середовищі тих чи інших уподобань, що виявляються у зовнішніх формах побуту, костюмах та зачісках. При моделюванні сучасних зачісок необхідно прагнути до того, щоб зачіска відповідала лінії моди, створювала єдиний ансамбль із костюмом, підходила до певного типу обличчя, ґрунтувалася на природній колірній гамі волосся.

         Модна зачіска не повинна бути однаковою для всіх. Коли говорять про модну зачіску, то мають на увазі модну лінію, модний силует, які, безумовно, мають бути характерними, а відмінності в деталях не лише можливі, а й потрібні. Таким чином, знаючи лінію моди, можна до кожного типу обличчя підібрати сучасну зачіску, злегка варіюючи довжину волосся на окремих ділянках поверхні голови та видозмінюючи окремі її деталі відповідно до особливостей обличчя. Наступне важливе завдання моделювання – відповідність зачіски її призначенню (зачіска для театру, для балу, до весілля, для роботи, зачіски для різних часів року і т.д.). та ошатною. Надати зачісці урочистість допоможуть також декоративні прикраси, але не слід перевантажувати волосся (скромна брошка, стрічка або квітка в тон сукні).

         При моделюванні зачіски для балу, крім використання деталей, що надають їй ошатність і урочистість, слід подумати і про невимушеність зачіски. Легкі вільні лінії в цьому випадку будуть дуже доречними. Пори року також впливають на деталі зачіски. Різкого переходу в зачісках для різних часів року бути не може. Але головну увагу при їхньому моделюванні слід звернути на умови, в яких буде клієнт. Взимку, як правило, не ходять із непокритою головою. Отже, потрібна зачіска, яка якнайменше постраждає від головного убору.

Ошатні зачіски











































    Далі ці зачіски можна поділити на підгрупи в залежності від використання в різний час дня і для різної навколишньої обстановки: вдень, увечері, в приміщенні (вдома, в театрі, на роботі), на вулиці та ін. Зачіски для роботи також дуже різноманітні. Їхні форми залежать від специфіки праці та умов виробництва. На форми побутових зачісок також впливають сезонні зміни погоди, необхідність застосування головних уборів тощо.

    Поділ побутових зачісок на групи та підгрупи має дуже умовний характер. Наприклад, одна й та сама зачіска жінкою середнього віку може використовуватися як ошатна, а дівчиною - як повсякденна. Зачіски для сімейних урочистостей – дні народження, ювілеї, весільні урочистості, ранки у дитячих садках, шкільні свята (перший та останній дзвінок, свято букваря, День вчителя, Новий рік у школі, День матері, розважальні заходи, випускний бал,) тощо. д.

    Видовищні зачіски в залежності від виду та жанру видовищного мистецтва можуть бути призначені для виступу в театрі, на естраді, в цирку, а також можуть бути частиною карнавально-маскарадного костюма. У всіх випадках вони мають яскраво виражену цільову спрямованість, вони підкреслено характерні, тому що повинні давати найповніше уявлення про художній образ і часто виявляються міцно пов'язаними з тією чи іншою "сценічною маскою".

Особливо це притаманно історичним зачіскам, під час використання  їх у театрі.

Видовищними є і конкурсні моделі, які строго розмежовуються на повсякденні, вечірні та художні (фантазійні). Кожна з цих видів конкретно визначається умовами змагання.


















     Залежно від статі та віку зачіски діляться на чоловічі, жіночі та дитячі (для хлопчиків та дівчаток). Поділ зачісок залежно від віку заснований на суттєвих відмінностях у статурі, пропорціях фігури, психології людей різного віку.

Вікові категорії людей:

Дитячий (дошкільний) – від 0 до 6 років;

Дитячий (шкільний) – від 6 до 10 років;

Підлітковий – від 10 до 15 років;

Юнацький – від 15 до 18 років;

Молодіжний – від 18 до 35 років

Середня вікова категорія – від 35 до 60 років;

Літній – від 61 до 75 років;

  Старечий – 76 до 90 років;

Довгожителі – старше 90 років

   За способом виготовлення зачіски поділяються на гарячі завивки (щипцями, прасками), холодні укладання (пальцями, за допомогою кліпс, бігуді) і комбіновані (поєднання різних способів обробки волосся. У самостійні види можна виділити повітряні зачіски, що виконуються за допомогою фена, а також зачіски, створення за допомогою перманентної завивки та формотворної стрижки ножицями. На можливість створення тих чи інших форм зачісок дуже великий вплив часто має довжина волосся, стрижка, тому перукарі розрізняють

 зачіски з коротких (до 10 см),

 середніх (10-25 см)

 і довгого (більше 25 см) волосся.

    З довгого - волосся можуть виготовлятися різноманітні пучки та вузли (пучки та вузли також можна робити з короткого та середнього за довжиною волосся, але з використанням різних пастижерних виробів-кіс, пасом, шиньйонів тощо). Пучками прийнято вважати зачіски, в яких волосся нижньої частини потилиці затягується вгору - шия відкрита.

   Зачіска на перуках (побутових, театральних, декоративних) становлять окремий вигляд. До цього виду належать і художні прикраси, виготовлені з волосся (наприклад, квіти).

    У своїй роботі перукар насамперед враховує цільове призначення зачіски. Призначення визначає вибір форми та способу обробки волосся. Тому у видовищних зачісках ідея максимального конкретизується, виявляється, у побутових вона виступає не настільки явно, не безпосередньо, а опосередковано.







Немає коментарів:

Дописати коментар